Popis cílové skupiny
Cílovými skupinami projektu jsou:
- A: studenti pregraduální formy přírodovědných oborů na UPOL a TUL, konkrétně oborů garantovaných pracovníky RCPTM (dotčenými katedrami v tomto případě jsou zejména Katedra fyzikální chemie, Katedra experimentální fyziky, katedra analytické chemie a katedra anorganické chemie) a studenti magisterských studijních programů na partnerském pracovišti Technické Univerzity v Liberci (obory garantované pracovníky Centra pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace a Membránového inovačního centra) a zejména studenty prezenční formy doktorského studia na obou akademických pracovištích.
- B: Nedílnou součástí cílové skupiny jsou akademičtí pracovníci Univerzity Palackého v Olomouci (Katedra fyzikální chemie, Katedra Analytické chemie, Katedra anorganické chemie, Katedra experimentální fyziky a Společná laboratoř Univerzity Palackého v Olomouci a Akademie Věd ČR) a Technické Univerzity v Liberci (Katedra chemie, Katedra fyziky a Ústavu nových technologií a aplikované informatiky). Součástí této cílové skupiny jsou i mladí vědečtí pracovníci třech výzkumných center - Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (TUL) a Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (UPOL) a Membránové inovační centrum (MemBrain s.r.o. a MEGA a.s.) - projekty s celkových rozpočtem cca. 60 mil. a plánovanými personálním obsazením přesahujícím 200 výzkumných pracovníků.
- C: Třetí cílovou skupinu představují pracovníci VaV společností zabývajících se technologiemi čištění vod a půd. K těmto společnostem patří zejména partnerská pracoviště DEKONTA a.s., GEOtest, a.s. a MEGA a.s., ale také pracovníci dalších firem (např. AQUATEST a.s., AECOM a.s. a LAC, s.r.o), které mají VaV pracovníky s působností mimo území hl. města Prahy.
Zapojení a motivace cílové skupiny:
Zapojení cílové skupiny je plánováno několikerým způsobem:
- Vzájemné stáže a odborné praxe zaměřené na prohlubování spolupráce mezi akademickými institucemi a privátními subjekty, které bude přispívat ke zvyšování praktické relevance vzdělávání a přenosu nových poznatků z výzkumu do praxe a z praxe do výuky. Zapojeni v tomto ohledu budou cílové skupiny A, B a C. Pro větší úspěšnost a efektivnost předávání zkušeností a znalostí jsou plánovány stáže mladých vědeckých pracovníků na předních světových pracovištích v oboru, kde garanty těchto stáží budou špičkoví vědečtí odborníci.
- Semináře, workshopy a konference zaměřené na prohlubování vzájemné spolupráce a informovanosti o nejnovějších poznatcích VaV v oblasti environmentálně šetrného číštění vod a půd. Na základě pozvaných špičkových VaV pracovníků ze světa bude zajištěna vysoká hodnota předávaných znalostí a zkušeností na cílovou skupinu. (vzdělávací akce budou vedeny předními světovými odborníky).
- Příprava lidských zdrojů pro vznik a fungování technologických platforem, technologicky orientovaných klastrů. UP jako člen Českého nanotechnologického klastru a významný partner několika dalších technologických uskupení, představuje instituci připravující lidské zdroje pro bezproblémové fungování a vytváření takovýchto iniciativ. V rámci zapojení cílové skupiny je tedy plánováno pořádání seminářů, workshopů a konferencí. Cílová skupina Ph.D. studentů a mladých vědeckých pracovníků bude zapojena formou podpořené účasti na na zahraničních kongresech a oborových veletrzích.
- Zapojení všech částí cílové skupiny do aktivit kontaktního místa pro veřejnost a podnikatelský sektor (školení, semináře a meetingy). Cílová skupina A,B,C se bude přímo účastnit všech plánovaných akcí kontaktního místa.
Přínos pro cílovou skupinu:
Nově získanými poznatky z komerčního prostředí, které nabudou členové cílových skupin díky stážím, seminářům a workshopům zaměřených na oblast ekologicky šetrného čištění vod a půd, popřípadě odstraňování starých ekologických zátěží, se budou moci po absolvování těchto aktivit lépe orientovat v současných potřebách trhu aplikací a trhu práce. Díky absolvování klíčových aktivit projektu budou tedy vybaveni kompetitivní výhodou vůči pasivní části společnosti. Podobně studenti doktorských studijních programů (DSP) a akademičtí nebo vědečtí pracovníci budou moci uplatnit své nově nabyté vědomosti a praktické dovednosti při výuce ale i sepisování aplikačně orientovaných projektů a grantů, a to nejen na národní, ale také mezinárodní úrovni.
Nově získanými poznatky z akademického prostředí, nabude cílová skupina zaměstnanců soukromých firem, pracujících na pozici VaV pracovníků, nejnovějších poznatků z oblasti ekologicky šetrného čištění vod a půd, popř. odstraňování starých ekologických zátěží. Účastí na workshopech, konferencích a seminářích, kde budou v interakci se špičkovými vědeckými pracovníky ze světa, bude transfer znalostí a zkušeností na špičkové světové úrovni.
Díky workshopům a seminářům rovněž poroste samotná prestiž zúčastněných pracovišť jako takových, ale také samotná prestiž jednotlivých pracovníků. Díky vytvoření kontaktního místa bude pravděpodobně zvýšena míra informovanosti jednotlivých členů cílové skupiny o možnostech transferu znalostí a zkušeností a jejich následné praktické využívání.
Vzhledem k faktu, že popisovaná oblast vědy patří k nejrychleji se rozvíjejícím a nejvýše impakt. přírodním oborům, je benefitem již samotná účast cílové skupiny v projektu. Zkušenosti z práce v soukromém sektoru, nebo naopak v akademickém prostředí má za následek osobní růst zúčastněného pracovníka s možným navázáním sociálních vazeb se zahraničním odborníkem, což zejména pro cílovou skupinu mladých vědeckých pracovníků a studentů představuje velký benefit.